Aviator Junior – Proiect Pilot

Astazi tinerele generatii au nevoie de modele in viata. Ne-am pierdut reperele valorice si nu mai stim sa construim OAMENI.

A avea un model in viata iti da resurse nebanuite, iti ofera forta si incredere in viitor. Aceasta este adevarata bogatie a vietii.

Copiii nostri doresc astazi sa devina fotomodel sau cantaret – chiar daca nu au talent. Nimic rau in toate acestea se poate spune. Dar de ce oare dorintele si nazuitele lor sunt atat de limitate? De ce nu mai auzim: vreau sa devin pilot ca sau vreau sa cant ca John Lenon sau vreau sa devin gimnasta ca Nadia Comaneci?

Asadar sa le aratam copiilor adevaratele modele in viata! Si mai ales copiilor care desi sunt privati de confortul unei familii cu resurse financiare sunt talentati si dedicati studiului.

Iata cum Rotary Triumph isi propune sa dezvolte proietul: AVIATOR JUNIOR.

Traian Vuia, Aurel Vlaicu, Henry Coanda sunt romani. Si au scris istoria aviatiei. Haideti sa regasim aceste valori si sa le aducem in fata copiilor nostri. Haideti sa le aratam ce piloti extraordinari are Romania si cat de fascinanta este lumea aviatiei. Si in viitor cu siguranta se vor vedea rezultate.

,,Aviator Junior”, este un proiect bazat pe introducerea tinerei generatii de copii (baieti si fete) intre varstele de 5 – 10 ani, in lumea aviatiei si responsabilitatilor acesteia. Intentia este de a acapara atentia acestor copii pentru a stimula fantezia acestora de a deveni activi in meseriile aviatiei.

Copii vor avea ocazii de a vizita hangarele si avioanele flotei Tarom la Aeroportul International Henri Coanda, insotiti de piloti profesionisti, stuardese si mecanici. Ei vor fi plimbati prin cockpit-ul aeronavelor unde li se vor explica functiile de baza ale pilotarii unei astfel de nave. In interiorul avionului, ei pot viziona un scurt film promotional despre Tarom si aviatie.

Pentru confortul actiunii, transportul copiilor se va face cu autocarul, sponsorizat de Primaria Municipiului Bucuresti. De asemenea se va asigura si o gustare la bordul aeronavei sau intr-un loc special amenajat.

Programul se doreste a se realiza pe termen lung, cu mai multe serii de copii, in sistem intra- scolar. Cadrele didactice – dirigintii vor informa parintii despre existenta unor asemenea vizite catre Tarom, se vor alcatui grupe de 15 -20 copii si se va realiza un plannig al vizitelor in acord cu posibilitatile companiei Tarom.

Programele vor fi destinate atat scolilor unde copiii provin din familii cu posibilitati financiare cat si scolilor speciale, cu copii ce se confrunta cu probleme materiale si sociale.”

“AVIATOR JUNIOR

“AVIATOR JUNIOR